- ок. 1950-1550 пр. Хр. - разцвет на Минойската цивилизация
- ок. 1270–1120 пр. Хр. — Микенската цивилизация процъфтява.
- ок. 750-550 пр. Хр. — Гърците колонизират части от Италия и Африка.
- 560-510 пр. Хр. — Влиянието на Атина се засилва.
- 510 пр. Хр. Клистен — атински държавник, въвежда демокрацията в Атина.
- ок. 510-336 пр. Хр. — Сформира се Пелопонеският съюз, воден от Спарта.
- 499-494 пр. Хр. — Въстание срещу Персия на гърците в Йония.
- 490 пр. Хр. — Битката при Маратон.
- 480-479 пр. Хр. — Гърците отблъскват нашествието на персите при Саламин и Платея.
- 477 пр. Хр. — Атина и Йония сключват Делоския съюз срещу Персия.
- 459 пр. Хр. — Спарта побеждава Атина в първата Пелопонеска война.
- 443-429 пр. Хр. — Перикъл властва в Атина.
- 431-404 пр. Хр. — Спарта побеждава във втората — Велика пелопонеска война.
- 378-371 пр. Хр. — Тива надминава Спарта като водеща сила в Гърция.
- 359-323 пр. Хр. — Управление на Филип II и сина му Александър Велики.
Минойска цивилизация
Минойската цивилизация е цивилизация от бронзовата епоха, която възниква на остров Крит и доминира бреговете и островите на Егейско море. Процъфтява като морска сила от около 27-и век до 15-ти век пр.н.е. Тя е преоткрита в началото на 20-ти век от британския археолог Артър Еванс. Той разкопава двореца в Кносос. Това е най-големият и както се оказва по-късно — най-запазеният. По-късно били разкрити и дворците във Фестос, Малия, Закро. От забравата излязла една блестяща цивилизация. Английският археолог я нарекъл минойска по името на митичния цар Минос. Минойската цивилизация се счита че е започнала с дворцови комплекси, които се появяват през бронзовата епоха. Връзката на минойците с най-древните народи на остров Крит са неизвестни.
Наричана е най-значимото огнище на старинната егейска цивилизация. Най-голям разцвет достига в периода 1950-1550 г. пр.н.е. Минойците разполагат със силна флота, която защитава острова от нападение. Това обяснава защо селищата им не са опасани с дебели стени. Превъзходни моряци и добри търговци, те кръстосвали Средиземно море, осъществявайки връзки с Древен Египет и Финикия. Никой не се осмелява да оспорва морското им превъзходство и могъщество. Притежават писменост, която предшества първата древногръцка писменост засвидетелствана засега.
Микенска цивилизация
Класически период
Класическият период е времето на най-голям разцвет на древногръцките общество и култура около 5-6 век пр.н.е. Най-влиятелният политически и културен център след победата в гръко-персийските войни става древна Атина. Максималното си могъщество и културно развитие Атина достига когато начело на държавата застава видният политик, военен лидер, поддръжник на Демократическата партия Перикъл, който е избран 15 пъти за стратег. Този период е известен на историците като „Златният век на Перикъл“, въпреки че е сравнително кратък.
Икономическа борба възниква между Атина и Коринт в търговията, а между Атина и Спарта — за надмощие в Гърция. В 431 г. пр.н.е. започва най-масовата война в историята на древна Гърция — Пелопонеската война, която завършва с поражение на Атина, загуба на владения и привилегии, и Спарта установява своятахегемония. В периода на слабост на полисите започва издигането на Македония. Крал Филип II Македонски последователно печели Тесалия, Фокида, Халкида иТракия. Анти-македонската коалиция, за чиято идеология се застъпва Демостен, претърпява съкрушително поражение в битката при Херонея през 338 г. пр.н.е.
Елинистическа цивилизация
Елинистическата цивилизация е историческа и културна епоха в древна Гърция обхващаща времето след Александър Македонски (разпадането на Александровата държава) до създаването на Римската империя от Октавиан Август (323 г. пр.н.е. - 30 г. пр.н.е.) Завоеванията на Александър Македонски започват през 334 г. пр.н.е. и до смъртта му през 323 г. пр.н.е. той завладява много страни и създава огромна империя, която включва Гърция и Македония, Мала Азия, южните области на Балканския полуостров, Египет и Тунис. Разпространение получават гръцкия език и култура, като гръцкият език става език на висшите слоеве на градското население и придобива значението на международен език на културата, подобно на латинския език през Средновековието.
Създаден и извършен е синтез на гръцката култура и на културата на Древния Изток. Атинската философия, литература и изкуство се съчетават с отдавна развитите на изток математика, астрономия и естествознание. Центрове стават Антиохия, Пергами най-вече Александрия - град, основан от Александър Македонски при устието на река Нил през 331 г. пр.н.е., който става столица на тогавашен Египет. В Александрия се създава най-голямата библиотека в древността, през 3 век тук работят Архимед и Евклид. Философията се характеризира с влиянието на Платон. В този период започва нова вълна на колонизация в Африка и Азия.